Podróże kształcą!
W dniu 10 czerwca uczniowie Szkoły Podstawowej w Trzebieniu odwiedzili stolicę naszych zachodnich sąsiadów – Berlin. Podróż rozpoczęto zgodnie z harmonogramem o godzinie 7.00. Słoneczny poranek zapowiadał pogodny dzień. Mieliśmy wszystko, to co niezbędne do wycieczki: wygodne buty, prowiant oraz doskonały nastrój.
Około godziny 10.30 dotarliśmy do ulic wjazdowych Berlina. Na rogatkach powitał nas niedźwiedź, który jest herbem tego miasta. Tam pierwszym miejscem, jakie zwiedziliśmy był wspaniały meczet. Przed jego wejściem spotkaliśmy grupę kobiet (oczywiście z chustami na głowach) i mężczyzn – wyznawców Islamu. Gdy spytaliśmy, o zgodę na wejście do świątyni usłyszeliśmy słowa : Bóg jest wszędzie a to miejsce, w którym można z Nim rozmawiać – zapraszamy! Tolerancja – to o tym słyszeliśmy w szkole! Przed wejściem do meczetu, który został zbudowany w 2006r. zdjęliśmy buty. Widok białych ścian ozdobionych inkrustacjami z muszli, kości słoniowej, masy perłowej olśnił nas. Niebieskie barwy od granatu poprzez turkus, lazurowy błękit przywiodły nam na myśl chłód oceanu. Wśród złoconych wersów Koranu znajdujących się na białych ścianach meczetu słuchaliśmy z uwagą słów przewodnika. Charakterystyczne elementy znajdujące się, w tym niezwykłym miejscu to dywany ułożone w pasy, które jednocześnie wyznaczają miejsca dla wiernych, nisza modlitewna, w której modli się duchowny zwrócony twarzą w stronę Mekki, przepiękny żyrandol, którego ciekawym elementem były znajdujące się pośród kryształków wydmuszki strusich jaj. Jak nam powiedział przewodnik – odstraszają one pająki, które nie znoszą ich zapachu.
Po tym niezwykły doświadczeniu udaliśmy się do Viktoria Park przyKreuzbergstr.- romantycznego parku z wodospadem i sztucznymi skałami otaczającymi niewielkie wzniesienie. Wodospad jest kopią Kamieńczyka - wodospadu znajdującego się w Szklarskiej Porębie. Jego wydajność to 13 tysięcy litrów na minutę, zaś wysokość to 26 metrów. Na szczycie wzniesienia znajduje się pomnik narodowy ku czci poległych w wojnach VI koalicji antyfrancuskiej. Jego twórcą jest Karol Fryderyk Schinkel - niemiecki architekt, projektant i malarz, jeden z wybitniejszych twórców okresu klasycyzmu w Prusach, tworzący także w stylu arkadowym. Jego dzieła można podziwiać również w Bolesławcu.
Prototyp helikoptera, jednoosobową łódź podwodną, kopię statku przewożącego niewolników z Afryki do Ameryki oglądaliśmy w Muzeum Techniki. Pierwszy komputer, który swą powierzchnią zajmował dwa pomieszczenia, pierwsze studio telewizyjne, odbiorniki radiowe, telefoniczne, gramofony, szafy grające, maszyny do wyrabiania kapeluszy, jedwabnych kwiatów, miniaturki żaglowców z kości słoniowej, bursztynu – to tylko niewielka cząstka tego, co zobaczyliśmy. Uwieńczeniem było wspólne zdjęcie na tarasie widokowym pod skrzydłami samolotu.
Po wyjściu z Muzeum Techniki czekała nas nieplanowana przez organizatorów aczkolwiek bardzo interesująca wystawa wiekowych pojazdów. Wśród nich obejrzeliśmy zabytkowe rowery, powozy czterokołowe, pierwsze modele samochodów takich firm jak np.: Opel,
Ostatnim punktem programu był rejs statkiem po rzece Szprewie. Płynęliśmy pod wieloma mostami, oglądaliśmy od strony rzeki: Raichstag, wieżę telewizyjną i wiele fascynujących obiektów związanych z zabytkową architekturą Berlina, a w drodze powrotnej zachwycaliśmy się nowoczesną zabudowa miasta. Po powrocie do przystani okazało się, że mamy jeszcze czas więc ruszyliśmy pieszo ulicą Unter den Linden w stronę Wyspy Muzeów obok biblioteki. Po drodze przewodnik pokazał nam Bramę Brandenburską. Podziwialiśmy też piękny, neogotycki most, odbudowany po II wojnie światowej, z którego zachowały się jedynie rzeźby postaci historycznych.Za namową uczniów wstąpiliśmy do salonu samochodowego i zobaczyliśmy motoryzacyjne perełki takie jak: BUGATTI i BENTLEY i kilka innych renomowanych marek..
Pełni wrażeń wróciliśmy do autobusu i odjechaliśmy. Po chwili minęliśmy pięknego niedźwiedzia i opuściliśmy Berlin.
Ta wspaniała wycieczka nie odbyłaby się, gdyby nie wsparcie Stowarzyszenia Trzebień, które dofinansowało naszą wycieczkę w kwocie 1000zł. Za okazaną życzliwość serdecznie dziękują uczestnicy wycieczki: uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz dyrektor szkoły.
Beata Sasak, Marek Tobiasz