Od 3 marca 2025 r. uczniowie naszej szkoły wraz z koordynatorkami biorą udział w projekcie Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie pt. „Globalna szkoła. Działamy dla świata”. W tym roku szkolnym postanowiliśmy udoskonalić nasz ogród przyszkolny, aby był miejscem ukojenia, odpoczynku, edukacji, funkcjonalnym i łączącym przestrzeń z ekologią oraz harmonią z przyrodą. Chcemy też propagować nasze działania w lokalnej społeczności, aby „zarazić” jak najwięcej osób chęcią dbania o naturę oraz miłością do roślin i zwierząt.
Projekt potrwa do 15 maja 2025 r., dlatego nasze działania są intensywne. Celem jest stworzenie takiego ogrodu, w którym pozwolimy rosnąć różnym gatunkom roślin, zachęcimy do przebywania w nim nie tylko ludzi, ale też drobne zwierzęta, mamy nadzieję, że uda się wykorzystać jak najwięcej ekologicznych materiałów. Przestrzeń będzie łączyła się z naturalnym pięknem okolicznych lasów, pól i ogrodów. W warzywniakach wyrosną naturalne plony wykorzystywane przez uczniów. Będziemy dzielić się na bieżąco etapami postępu prac, wiedzą, inspirować innych do bardziej zrównoważonego stylu życia.
Grupa składa się z 12 członków z klas 6-8 pod opieką dwóch nauczycielek ZSP w Trzebieniu. Podczas spotkania wprowadzającego zdiagnozowaliśmy lokalne potrzeby, czyli integrację społeczności, zrównoważony styl życia, budzenie empatii oraz troski o innych. Zgodnie z metodą STEAM uczniowie podzielili się na specjalistów od różnych dziedzin nauki: badacze, inżynierowie, technolodzy, artyści i matematycy. W pierwszym tygodniu działań przygotowali projekt ogrodu, projekty poszczególnych elementów oraz niezbędne obliczenia. Następnie zwróciliśmy się z prośbą do społeczności szkolnej i opiekunów prawnych uczniów o pomoc w dostarczeniu niezbędnych roślin i materiałów. Dzięki temu otrzymaliśmy: tunel szklarniowy, drewno na brakujące warzywniaki, drewniane plastry na ścieżkę, żwir na ścieżkę, ziemię uprawną z lokalnego pola, 2 domki dla owadów, kramik dla ptaków, domek dla jeży, palety do skonstruowania ławek. Poza tym mnóstwo roślin: śliwę, dwie jabłonie, czereśnię, magnolię, krzewy owocowe (maliny, porzeczki, agrest), brzoskwinię, krzewy – forsycje, tamaryszek, budleje, hortensję drzewiastą, tawułę, judaszowca chińskiego. Funkie, lawendę, jeżówkę, róże, bratki. Nasiona warzyw. Grupa inżynierów samodzielnie zbudowała barujące konstrukcje warzywniaków, przestawiła obecne w inny układ, aby zmieściły się pod szklarnią. Wszyscy uczestniczyli w sadzeniu roślin podczas Pierwszego Dnia Wiosny. Przydzielili dyżury do codziennego podlewania. Konstrukcje dla zwierząt dzieci wykonały własnoręcznie wraz z rodzicami, co sprzyja naszej idei wykorzystywania ponownie materiałów oraz integracji i budzenia empatii. Warzywniaki przydzielono poszczególnym klasom – będzie to przestrzeń do uprawy tylko dla nich, część wysiała już swoje warzywa.
31 marca odwiedziliśmy Zespół Szkół Budowlanych w Bolesławcu, gdzie uczniowie klasy techników architektury krajobrazu oraz nauczycielka p. M. Halikowska udzielili nam porad, zwrócili uwagę na błędy w projekcie, zainspirowali pomysłem na przestrzeń ogródka kwiatowego oraz ogródka ziołowego. Pokazali katalogi roślin, dzięki czemu mogliśmy zaplanować dalsze prace oraz potrzebne rośliny. Podarowali nam budkę lęgową dla ptaków, co nas niezmiernie ucieszyło. W podziękowaniu przekazaliśmy ręcznie wykonaną laurkę oraz plakaty CEO propagujące edukację globalną.
Pozostało jeszcze mnóstwo prac i aktywności. W kwietniu skupimy się na konstrukcji ławek, kompostownika, poidełek, ścieżek, sadzeniu brakujących roślin, klasy wyhodują zioła na szkolnych parapetach, które potem przeniesiemy do ziołowego ogrodu. Zamontujemy budkę lęgową, wkopiemy domki dla owadów i karmnik na palikach. Przygotujemy również ulotki o prowadzeniu parapetowych ogródków w domach, które rozdamy lokalnej społeczności. Akcję ogłosimy na naszej stronie oraz w mediach społecznościowych, zachęcając do dzielenia się zdjęciami ze swoich realizacji. Z okazji Dnia Ziemi przeprowadzimy w szkole konkurs na zielnik (plakat z roślinami, które można spotkać w najbliższej okolicy). Maj to zbieranie zdjęć z akcji parapetowych ogródków oraz uroczyste otwarcie naszego szkolnego ogrodu.
Szczególnie chcielibyśmy podziękować rodzicom za wsparcie w zakupie roślin, elementów ogrodu, pomoc w realizacji poszczególnych etapów, poświęcony czas, pani dyrektor za umożliwienie realizacji projektu, panu konserwatorowi, który chętnie wspiera naszych uczniów w pracach technicznych, a także nauczycielom zaangażowanym w motywowanie dzieci i nadzór nad pracami ręcznymi.
A. Tyszczenko, A. Rataj