• Aktualności

            • Zdrowi i długowieczni w Trzebieniu

            •  

              Uczniowie z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Trzebieniu uczestniczą w projekcie „Globalna szkoła 2023 - 2024” prowadzonym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie.

              Celem projektu jest zwrócenie uwagi na problemy globalne oraz wdrożenie zmian już na poziomie najbliższego otoczenia. Nasza szkoła postanowiła skupić się na zdrowym i długim życiu, a inspiracją był miniserial „Żyć sto lat. Tajemnice niebieskich stref” Dana Buettnera. W projekcie realizujemy cele zrównoważonego rozwoju, takie jak dobre zdrowie i jakość życia, zrównoważone miasta i społeczności, działania w dziedzinie klimatu, odpowiedzialna konsumpcja i produkcja, partnerstwo na rzecz celów. Po pracy nad programem projektu oraz kalendarzem zadań, zaczęliśmy od zbiórki desek z odzysku do zbudowania klasowych warzywniaków – całość powstanie wiosną. W ramach integracji międzyklasowej i budowania pozytywnych relacji pomiędzy uczniami, podczas przerw odbywają się różne aktywności fizyczne, np. aerobik lub taniec prowadzony przez starszych uczniów dla młodszych, zabawy podwórkowe, czy dostępna sala gimnastyczna dla gier zespołowych. W każdej sali lekcyjnej wisi zaprojektowany przez uczniów plakat z zasadami proekologicznymi: oszczędzamy energię, segregujemy odpady, oszczędzamy papier, pijemy z bidonów wielokrotnego użytku, zbieramy deszczówkę do podlewania kwiatów. W konkursie na systemy czerpania deszczówki, każda klasa wykonała swój projekt, po czym sprawdzona została użyteczność i działanie, najlepsze projekty nagrodzono. Promujemy wolontariat i pomoc innym, a najprężniej w tym zakresie działa szkolne koło wolontariatu oraz Samorząd Uczniowski. O tym jak żyć długo i zdrowo uświadomiono także rodziców podczas prelekcji prowadzonej przez uczniów klas 7 i 8. Czekają nas jeszcze obchody dni tematycznych i kolejny konkurs propagujący nadawanie nowego życia starym lub zużytym przedmiotom, a tym samym zmniejszenie powstawania odpadów.

               

              Amelia Tyszczenko

            • Szkolny Konkurs Recytatorki w naszej szkole

            •  

              Konkurs recytatorski to dla słuchaczy spotkanie z pięknym słowem, siłą przekazu, a dla występujących na scenie okazja, aby zaprezentować swój talent, podzielić się tym, co w duszy gra…

              Do rywalizacji przystąpiło 19 uczestników z klas II-VII .

              Uczniowie z przejęciem i wielkim zaangażowaniem recytowali zwrotki znanych i mniej znanych  wierszy. Można było usłyszeć m.in. utwory Ludwika Jerzego Kerna, Doroty Gellner, Wisławy Szymborskiej, Wandy Chotomskiej, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego , Jana Brzechwy.

              Konkursy mają to do siebie, że trzeba wyłonić zwycięzcę. Trudnego zadania podjęła się komisja, w której zasiadły panie: Beata Domerecka, Jolanta Jung i Amelia Tyszczenko.

              Uczestnicy oczarowali jury świeżością interpretacji, temperamentem i znakomitą pamięcią.

              Werdyktem komisji w kategorii młodszych dzieci I miejsce przyznano Idze Kaczanowskiej z kl. III , która recytowała wiersz pt. „Niedźwiadek”.

              II miejsce zajął Olaf Antos- uczeń kl. III ,który zaprezentował utwór pt.,,Niespodzianka’’. III miejsce zdobyła Zuzanna Szafran, która przedstawiła tekst Joanny Papuzińskiej pt.,,Ja”. Ponadto przyznano wyróżnienie dla  Marceliny Flis-uczennicy kl. II.

              Kategoria starszych uczniów:

              I miejsce-  Martyna Śliczna kl.VI.  M.Nawrocka  ,, Obietnice taty’’.

              II miejsce – Natan Michułka kl.IV  Ludwik Kern ,, Co się dzieje w psie?’’

              III miejsce- Nicola Rusin kl. IV  Łukasz Dębski ,, Mucha w szklance wody’’.

              Wyróżnienie przyznano Agacie Malinowskiej. W jej wykonaniu usłyszeliśmy wiersz Elizy Sarnackiej ,, Pokłóciły się raz buyt

              Wszyscy uczestnicy otrzymali  słodkie upominki, a zwycięzcy-  dyplomy i nagrody książkowe.

              Organizatorzy składają serdeczne podziękowania uczestnikom konkursu, ich opiekunom oraz rodzicom za pracę włożoną w przygotowanie dzieci do występów, szanownej komisji za niełatwe decyzje, a także Radzie Rodziców  Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Trzebieniu za pomoc finansową przy organizacji konkursu.

               

                                                                                                                         

               

               

               

               

            • Akademia Pana Kleksa

            •  

               

              Akademia Pana Kleksa

              10 stycznia uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego mogli na własne oczy się przekonać jak nowi bohaterowie akademii pana Kleksa poradzili  sobie z wieloma wyzwaniami. Musieli zmierzyć się ze straszną i okrutną armią Wilkusów.  Ada Niezgódka-główna bohaterka- pokonała swój strach i z pomocą przyjaciół zwyciężyła zło.

              Nowa "Akademia pana Kleksa" to przede wszystkim opowieść o empatii i dziecięcych marzeniach, a  pan Kleks uczy najmłodszych, że tak naprawdę wszystko w życiu jest możliwe - wystarczy wymienić słowo "ale" i zastąpić je "więc".

              Wszyscy przyznali, że mocną stroną filmu były efekty specjalne oraz muzyka. Stare wersje piosenek w nowej odsłonie po prostu wbijały w fotel.

              Wszyscy czekamy na kolejną część historii pana Kleksa.

            • Jasełka Bożonarodzeniowe w Domu Ludowym

            • Uczniowie naszej szkoły jeszcze raz przedstawili Jasełka Bożonarodzeniowe, tym razem występ odbył się w Domu Ludowym w Trzebieniu. Artyści swój występ zadedykowali społeczności lokalnej. Z wielką radością zaprezentowali swoje zdolności aktorskie oraz wokalne.  Przybyło wielu wspaniałych gości, swoją obecnością zaszczycili nas pracownicy gminy, sołtysi, koło gospodyń, rodzice, dziadkowie, przyjaciele. Wszyscy w miłej atmosferze i nastrojowym klimacie obejrzeli jasełka. Po przedstawieniu na wszystkich czekał słodki poczęstunek. Padło wiele miłych słów oraz życzeń. Wszystkim dziękujemy za miło spędzony czas.

               

            • Szkolne Koło Wolontariatu - akcja dla zwierzaka

            • Moi Drodzy tym razem Wolontariusze z naszej szkoły organizuja zbiórkę dla małych zwierząt ze schroniska w Dłużynie Górnym. Jako pełni empatii ludzie doskonale zdajemy sobie sprawę, że w tym przypadku poszkodowany nie może sam poprosić o pomoc i to wyłącznie dzięki naszym działaniom możemy poprawić jego komfort i wygodę życia. Dlatego liczymy na Wasze dobre serca i zrozumienie.

              Akcja będzie trwała od 5 do 11 stycznia. Potrzebne rzeczy proszę przynosić do pani Oli lub obok sekretariatu, gdzie będzie umieszczony kosz. Z serca dziękuję.

              P. Ola i Wolontariuszki: Zosia, Karolinka i Wiktoria:)

            • Szkolne Koło Wolontariatu zakończyło akcję "Kartka dla Seniora"

            • Pod przewodnictwem Wolontariuszek z klasy ósmej Zosi, Karoliny i Weroniki zakończyliśmy szkolną akcję "Kartka dla Seniora", w której zobowiązaliśmy się wykonać 49 kartek świątecznych dla mieszkańców bolesławieckiego Domu Pomocy Społecznej. Działania rozpoczęły się dwunastego grudnia, a zakończyły dziewiętnastego grudnia tuż przed świętami. Do pomocy mógł się włączyć każdy i odzew był wyśmienity. Udział w akcji mieli uczniowie z każdej klasy od pierwszej do ósmej.

              Nasze kartki ze względu na chorobę mieszkańców DPS-u dostarczyła pani, która tam pracuje. W ostatni Dzień nauki przed przerwą świąteczną otrzymaliśmy podziękowanie i życzenia od mieszkańców i pracowników Domu Pomocy Społecznej w Bolesławcu.

              Wolontariusze wraz z panią Olą serdecznie dziękują wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję i okazali serce komuś kto o nic nie prosił. Ufamy, że inne akcje też będą miały pozytywny odzew:)

            • Co się dzieje z odpadami po segregacji? 

            • Co się dzieje z odpadami po segregacji? 

               

              W środę 20 grudnia klasę 2 odwiedziła Katarzyna Gagat, reprezentująca Przedsiębiorstwo Usługowo - Produkcyjne COM-D z Jawora. Przeprowadziła prelekcję na temat segregacji odpadów oraz tego, co dzieje się z nimi później. 

              Dzieci przećwiczyły w praktyczny sposób wrzucanie śmieci do odpowiednich pojemników. Dowiedziały się, gdzie w swoim regionie zawieźć odpady gabarytowe, elektrośmieci lub przeterminowane leki. Zobaczyły na zdjęciach, jak wygląda zakład segregacji śmieci od środka. Przez jakie etapy przechodzą odpady oraz kto się tym zajmuje. Poznały, jak zrobić kompostownik we własnym ogródku i jak wygląda produkcja kompostu w dużym zakładzie. 

              Chętnie uczestniczyły w ćwiczeniach praktycznych oraz aktywnie udzielały odpowiedzi. 

               

              Amelia Tyszczenko

            • Mali kucharze przygotowują się do świąt

            • Dalej rozwijamy nasze talenty.tym razem podczas pieczenia pierniczków świątecznych. Nie dość było ugniatania ciasta,jego wałkowania, wycinania pierniczków, to na koniec trzeba było wykazać się zdolnościami malarsko-dekoracyjnymi:)

            • Warsztaty z rękodzieła dla uczniów klas 1-3

            • Rączki mam – czyli szkolne warsztaty z rękodzieła dla uczniów z klas 1-3.

              Warsztaty rękodzieło to inicjatywa mająca na celu pokazanie, że twórczość to nie tylko kartka, farby i kredki. Poprzez warsztaty rękodzielnicze chcemy pokazać dzieciom, co można wyczarować z papieru, na czym polega decoupage. Drewno również nadaje się do pracy, a szyć każdy może. Wszystko to będzie się działo po to, aby zachęcić dzieciaki do kreatywnego, nieszablonowego działania. Dzięki udziałowi w warsztatach uczniowie będą mieli okazję nauczyć się technik twórczych, które będą mogły wykorzystać w przyszłości w codziennym życiu.

            • Projekt Małego kucharza, czyli Kuchcikowo

            • Od tego roku szkolnego ruszyliśmy z projektem „Małego Kucharza”. Podczas zajęć uczniowie będą mogli poznać tajniki gotowania, smażenia, pieczenia. Gotowanie to bardzo fajna zabawa, która uczy współpracy, rozwija kreatywne myślenie.  Nasze zajęcia uczą każde dziecko również samodzielności. Zapewniają świetną zabawę z gotowaniem i wiedzę, która zostanie w naszych dzieciach na całe życie.

              Pierwsze działanie to jabłecznik na kruchym cieście z okazji Dnia Chłopaka:)

            • W świątecznym nastroju

            •  

              W ramach świątecznych przygotowań uczniowie klasy III wykonali wiele ciekawych dekoracji wprowadzających w świąteczny nastrój. Uczestniczyli w warsztatach rękodzielniczych zorganizowanych przez bibliotekę publiczną w Trzebieniu. W trakcie tych zajęć stworzyli piękne świąteczne ozdoby.

              Uczniowie postanowili także w szkole przygotować choinkowe dekoracje. Upiekli pierniczki, a następnie udekorowali je i zawiesili na choince. Z masy porcelanowej wykonali zawieszki, które również znalazły swoje miejsce na szkolnej choince. Teraz z niecierpliwością oczekują nadejścia świąt 😊

            • Z wizytą w rzymskim Koloseum

            • Klasa 5 zabrała nas na wycieczkę do rzymskiego Koloseum. W ramach projektu "Cywilizacja starożytnego Rzymu" klasa 5 przygotowała model rzymskiego Koloseum. W ramach projketu, uczniowie mogli odbyć wirtualną podróż do rzymskiego Koloseum, zobaczyć walki Gladiatorów a na koniec przygotować referat oraz model na temat Starozytnego Rzymu. "Ave Cesar!"

            • Podziękowania dla firmy VITBIS

            • Chcielibyśmy bardzo podziękować firmie Vitbis ze Złotoryi za podarowanie naszej szkole przepięknych bombek, które ozdobiły choinki na szkolnych korytarzach.

            • Mikołaj w szkole

            • Ponieważ nasi uczniowie byli bardzo grzeczni w tym roku św. Mikołaj zajechał do nas z całą masą prezentów.

              Każdy uczeń oraz pracownik szkoły został obdarowany pięknymi prezentami a cała społecznośc szkolna odspiewała świateczne piosenki. 

               

            • Światowy Dzień Pluszowego Misia

            • Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka, ukochana maskotka na dobre i złe chwile. Można go przytulić ,a nawet powiedzieć mu o czymś bardzo ważnym. Z tej okazji w dniu 24.11.2023 r. maluszki z naszego przedszkola uczestniczyły w obchodach "Światowego Dnia Pluszowego Misia". Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim "milutkim przyjacielem". Można było zobaczyć misie małe, średnie, duże, brązowe, różowe, białe itd. Wszystkie były śliczne i wyjątkowe. W tym wesołym dniu grupę maluszków czekało wiele atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami, poznały również historię ich święta i bawiły się do znanych misiowych przebojów. 
              Ten wyjątkowy dzień był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Dzieci były szczęśliwie, iż mogły spędzić tyle czasu ze swoimi pluszowymi ulubieńcami oraz pokolorować obrazek misia.

              Elżbieta Gniado


               

            • Malowane ule ​​​​​​​

            • Uczniowie klas 1-4 z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Trzebieniu wzięli udział w akcji 

              „Malowane ule” organizowanej przez Związek Pszczelarzy Ziemi Legnickiej. Andrzej Janiec

              współpracując z naszą szkołą, przywiózł cztery ule dla pszczół.

              Dzieci miały za zadanie udekorować pszczele domki specjalnymi, nietoksycznymi farbami. 

              Dzięki temu owady będą rozpoznawać swoje nowe mieszkania. Każda klasa malowała 

              „swój” ul. 

              Akcja była poprzedzona lekcjami o pszczołach i ich pracy, a jej celem jest propagowanie 

              wiedzy o tych owadach. Pan Janiec obiecał dostarczenie do szkoły starych, zużytych już uli, 

              z których zostaną wykonane donice i rabaty do hodowli roślin. 

              Amelia Tyszczenko