• Ewa Parzygnat

  • Ewa Parzygnat

          • Ćwiczyć każdy może




          •  

            ROK SZKOŁY W RUCHU

            AKCJA "ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE"


            Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło rok 2013/2014 „ Rokiem Szkoły w Ruchu”. W związku z tym nasza szkoła przystąpiła do Akcji „Ćwiczyć każdy może”. W ramach podejmowanych działań na rzecz akcji Ministerstwo Edukacji Narodowej chce zwrócić uwagę między innymi na: uświadomienie uczniom, że ruch to nie tylko obowiązkowe zajęcia WF, lecz każda aktywność fizyczna, podejmowana w ciągu dnia; konieczność zaplanowania w ciągu dnia czasu na naukę oraz czasu na aktywny wypoczynek, w celu zachowania zdrowego i higienicznego trybu życia.




             



             

            RUCH W SZKOLE - OBSZAR NR 1

            SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO W KLASIE I

             

            Temat: Doskonalenie skoków zawrotnych przez ławeczkę.

            Klasa: I

            Liczba ćwiczących: 15

            Cel główny: kształtowanie umiejętności gimnastycznych.

            Cele szczegółowe:

            Motoryczność:

            -kształtowanie skoczności, szybkości, koordynacji ruchowej,

            -kształtowanie orientacji przestrzennej.

            Umiejętności:

            Uczeń będzie potrafił:

            - pokonać tor przeszkód,

             

            - wykonać ćwiczenie równoważne-przejście przez odwróconą ławeczkę.

             

            Wiadomości:

            Uczeń:

            - zapozna się z zasadami gier i zabaw,

            - rozumie, że aktywność fizyczna jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju.

            Postawy:

            Uczeń:

            - przestrzega reguł zabaw i ćwiczeń,

            - stara się współpracować w grupie.

            Metody pracy: naśladowczo-ścisła, zabawowo-klasyczna, zadaniowo-ścisła.

            Formy pracy: frontalna, stacyjna, małego obwodu ćwiczebnego, zespołowa.

            Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna

            Pomoce dydaktyczne: chusta Klanzy, piłki, szarfy, stojaki, ławeczki gimnastyczne, klocki,

            skakanka, materace, piłeczki do tenisa stołowego.

              Literatura: R. Trześniowski „Gry i zabawy ruchowe”,

            K. Nowakowska „Wychowanie fizyczne w klasach I-III”

                Prowadzący: Ewa Parzygnat

             

            Lp.

            Tok lekcji

            Zadania szczegółowe

            Czas

            Uwagi organizacyjno-metodyczne

            1.

            Część wstępna.

             

             

            Zabawa ożywiająca.

            Zabawa skoczna ze skakanką.

             

            Zabawy z chustą Klanzy.

             

             

             

             

            Ćw. kształtujące z szarfami.

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

            ·         zbiórka, powitanie, sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć, zapoznanie z tematem, podanie zadań głównych lekcji.

            ·         berek „Ratownik”,

             

            ·         „Szczurek”

             

             

            ·         unoszenie RR w górę i w dół, przebieganie pod chustą, trafianie piłeczką do otworu,

             

            ·         w pozycji stojącej: unoszenie rozciągnietej szarfy przodem w górę-powrót; krążenie ramion z szarfą, zataczanie obszernych kół nad głową przed sobą z prawej i lewej strony; wchodzenie NN do szarfy, przełożenie szarfy w górę przez głowę; wskakiwanie i wyskakiwanie obunóż 

            z szarfy.

             

             

             

                     

             

             

            12 min

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

            ustawienie w szeregu

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

            ustawienie w rozsypce, każde dziecko ma szarfę,

            2.

            Część główna.

            Ćwiczenia w trzech zespołach.

            ·         I grupa – ćwiczenie równoważne- przejście po wąskiej stronie ławeczki, przejście na czworakach przez materace,

            ·         II grupa – ćwiczenia z piłką gimnastyczną,

            ·         III grupa- przeciąganie się na brzuchu po ławeczce pod mostkiem z klocków, skoki zawrotne przez ławeczkę,  

            przeskok przez przeszkodę z klocka, slalom miedzy stojaczkami,

            ·         uporządkowanie sali.

            25 min

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             













             

            podział na 3 zespoły, wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za ład i porządek w grupie,

            m. stacyjna,

            m. małego obwodu ćwiczebnego, m. naśladowczo ścisła,

            3.

            Część końcowa.

            Zabawa uspokajająca.

            Ćw. oddechowe.

            ·         zabawa „Zgadnij kogo nie ma”,

             

             

            ·         pozycja leżąc na brzuchu-dmuchanie piłeczki do tenisa stołowego,

            ·         zbiórka, podsumowanie, ocena aktywności, pożegnanie.

             

            8 min

            ustawienie w kręgu,

             

             

             

             

            ustawienie w szeregu.

             

            Link do zdjęć:

            https://sptrzebien.edupage.org/text/?text=teachers/-6&subpage=2&



             



             

            SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO W KLASIE IV-V

             

            Temat: Gry i zabawy terenowe.

            Klasa: IV-V

            Liczba ćwiczących: 20

            Cel główny: kształtowanie odpowiedniego stosunku do środowiska naturalnego oraz 

            zamiłowania do czynnego wypoczynku na świeżym powietrzu.

            Cele szczegółowe:

            Motoryczność:

            -kształtowanie skoczności, szybkości, wytrzymałości,

            -kształtowanie orientacji przestrzennej,

            Umiejętności:

            Uczeń będzie potrafił:

            - pokonać naturalne przeszkody.

             

            Wiadomości:

            Uczeń:

            - zapozna się z zasadami gier i zabaw terenowych,

            - rozumie, że aktywność fizyczna jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju,

            - wie, jak należy zachowywać się w terenie leśnym.

            Postawy:

            Uczeń:

            - przestrzega reguł zabaw i ćwiczeń,

            - stara się współpracować w grupie.

            Metody pracy: zabawowo-klasyczna, zadaniowo-ścisła.

            Formy pracy: frontalna, zespołowa.

            Miejsce ćwiczeń: boisko szkolne, pobliski lasek.

            Pomoce dydaktyczne: piłka.

             

                 Prowadzący: Ewa Parzygnat



             

            L.p.

            Tok lekcji

            Zadania szczegółowe

            Czas

            Uwagi organizacyjno-metodyczne

            1.

            Część wstępna.

            .

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

             

            Zabawa ożywiająca

             

             

             

             

             

            - zbiórka, powitanie, sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć, zapoznanie z tematem, podanie zadań głównych lekcji,

            -     krótka pogadanka na temat: znaczenia czystego powietrza i otoczenia na zdrowie człowieka; zdrowotnych aspektach aktywności ruchowej na świeżym powietrzu oraz o zasadach zachowania się w terenie leśnym,

             

            -  podanie pytania problemowego: Jakie zagrożenia ekologiczne zaobserwuję podczas lekcji w terenie?

             

            -  berek „Ogonek”,

             

             

             

             

            10 min

            ustawienie w szeregu na boisku szkolnym,

            2.

            Część główna.

            -    marszobieg do lasu,

             

              -   ćwiczeniami kształtującymi rąk, nóg i tułowia,

             

            -    ćwiczenia z wykorzystaniem drzew: wymachy NN, skręty tułowia,

             

            -  zabawa bieżna „Kto pierwszy pod górę”,

             

              - zabawa w „Chowanego”,

             

             - zabawy w grupach:

             

            jedna grupa ukrywa piłkę między drzewami;

             

            druga grupa szuka piłki,

             

             - słuchanie i odgadywanie odgłosów lasu,

             

            - powrót do szkoły marszobiegiem,

             

             

             

             

            27 min

            bieg i ćw. w parach,

             

            ćwiczenia pokazują wyznaczeni uczniowie

             

             

             

             podział na 4 grupy,

            na sygnał nauczyciela start i bieg do wyznaczonego miejsca,

            podział na 2 zespoły,

             

            zabawa na czas, która drużyna szybciej odnajdzie piłkę,

            3.

            Część końcowa.

            Zabawa uspokajająca, ćw. korekcyjne- oddechowe.

             - zabawa „Dyrygent”,

            -   wdech powietrza nosem, wydech ustami- kto najdłużej,

            - pytanie o zagrożenia ekologiczne dostrzeżone w czasie lekcji w terenie,

            - zbiórka, podsumowanie, ocena aktywności, pożegnanie.

             

             

            8 min

            ustawienie w kręgu,

             

            podanie zadania domowego: jak można zapobiegać zanieczyszczeniom środowiska?

             

             



             

            Link do zdjęć:

            https://sptrzebien.edupage.org/text/?text=teachers/-6&subpage=2&



             



             

            OBSZAR NR 7 - ZAJĘCIA NIEZORGANIZOWANE



             



             

            8 uczniów z naszej szkoły uczestniczyło w zajęciach nizorganizowanych w ramach zachęcania do podejmowania aktywnosci ruchowej. Były to zajęcia, na których dzieci były przygotowywane do rozgrywek miedzyszkolnych w tenisie stołowym. Zajęcia były przeprowadzane w ramach dodatkowych godzin oraz na przerwach międzylekcyjnych. Zorganizowana została Szkolna Liga Tenisa Stołowego. Uczniowie rozgrywali raz w miesiacu mecze, które pozwoliły wyłonić 6 zawodników reprezentujących naszą szkołę na zawodach. Na rozgrywkach międzyszkolnych uczniowie zaprezentowali się bardzo dobrze, odnosząc duże sukcesy: I miejsce w Mistrzostwach Gminy dziewcząt i chłopców; I miejsce dziewcząt w Mistrzostwach Powiatu i II chłopców, awans drużyn do Finału Strefy Jeleniogórskiej; V miejsce chłopców i II miejsce dziewcząt na Finale Strefy Jeleniogórskiej w Pisarzowicach, awans dziewcząt do finału Igrzysk Dolnego Śląska Szkół Podstawowych w Brzegu Dolnym; VIII miejsce w finale.Gratulacje dla zawodników.

            SZKOLNY KONKURS ODKRYWAMY TALENTY

            Dnia 21.03.14. w naszej szkole został przeprowadzony konkurs Odkrywamy Talenty, który miał wyłonić reprezentację do rywalizacji na szczeblu gminnym. W konkursie wzięło udział 20 uczestników, którzy prezentowali swoje talenty między innymi w śpiewie, tańcu, recytacj, itp. Do udziału w konkursie były przygotowywane przez nauczyciela wych. fiz. 4 osoby, które zaprezentowały swoje umiejętności sportowe. 3 dzieci wykonywała uklad gimnastyczny, 1 osoba ćwiczyła z piłką (żonglerka). Dzieci były przygotowywane na zajęciach dodatkowych, indywidualnych. Dzieci pomimo wielkiej tremy zaprezentowały się bardzo dobrze, uzyskując kwalifikację do konkursu gminnego, który odbedzie sie 20.05.14. Gratulacje dla wszystkich uczestników.


             

            Link do zdjęć:

            https://sptrzebien.edupage.org/text/?text=teachers/-6&subpage=2&



             



             

            OBSZAR NR 6 - ZAJĘCIA ZORGANIZOWANE

            WSPÓŁPRACA Z BIBLIOTEKĄ




             

            W ramach współpracy z biblioteką dnia 17.03.14.został przeprowadzony konkurs "Jak zdrowo żyć?". W konkursie uczestniczyli uczniowie z  klasy I. Zanim dzieci przystapiły do konkursu, zostały zapoznane z zasadami zdrowego stylu życia. Ogladały miedzy innymi gazetki szkolne, prezentujące zdrowe owoce, warzywa, uczestniczyły w prelekcji przygotownej przez wychowacę. Następnie pani Jolanta Jung, pracownik biblioteki zaprezentowała dzieciom czasopisma i książki, w których mogą znaleźć informacje dotyczące zasad zdrowego odżywiania się i aktywności fizycznej. W dalszej kolejności dzieci zostały podzielone na 3 grupy(nazwy drużyn Jabłuszka, Sportowcy, Papryczki), które pracowały przy stolikach. Do zadań poszczególnych drużyn należało między innymi: ułożenie puzli z godzinami i częstotliwością posiłków, odpowiednie połączenie obrazków warzyw z napisami, poprawne pokolorowanie sygnalizacji świetlnej, odpowiedź na pytania związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, prawidłowe wytypowanie witamin oraz ułożenie odpowiednich obrazków produktów w piramidzie żywienia. Dzieci pracowały z dużym zaangażowaniem, starały się jak najszybciej i dokładnie wykonywać poszczególne zadania. Okazało się, że posiadają dużą wiedzę na temat zdrowego i bezpiecznego stylu życia. Na zakończenie zabawy dzieci otrzymał pamiątkowe dyplomy. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratuluję.

            Link do zdjęć:

            https://sptrzebien.edupage.org/text/?text=teachers/-6&subpage=2&

            OTWARTE MISTRZOSTWA GMINY W TENISIE STOŁOWYM
             

            W sobotę 7 grudnia 2013 r. na sali sportowej SP w Trzebieniu odbyły się Otwarte Mistrzostwa Gminy Bolesławiec w Tenisie Stołowym. Organizatorem turnieju był Gminny Ośrodek Kultury i Sportu z siedzibą w Kruszynie oraz SP Trzebień. Podczas zawodów rywalizowało prawie trzydziestu zawodników w trzech kategoriach wiekowych. W kategorii szkół podstawowych dziewcząt pierwsze trzy miejsca zajęły uczennice klasy VI z naszej szkoły. Pierwsze miejsce zajęła Emilia Radwańska, drugie miejsce zajęła Żaneta Ratajczak, a trzecie Wiktoria Nawara. W rywalizacji chłopców bezkonkurencyjny okazał się Adam Goleński z Bolesławca, pokonując w finale brata Jana. Trzecie miejsce wywalczył Sebastian Gala z klasy VI, czwarte Wiktor Wydmuch z klasy V, szóste Jakub Kwoczka z klasy VI. Gratulacje!