ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE
PRZEDSZKOLE W RUCHU
"ĆWICZYĆ KAŻDY MOŻE"
Minister Edukacji Narodowej ogłosił rok szkolny 2013/2014 Rokiem Szkoły w Ruchu.
Przedszkole w Trzebieniu przystąpiło do akcji „Ćwiczyć każdy może”.
SZANOWNI RODZICE !!!
NASZE PRZEDSZKOLE PRZYSTĄPIŁO DO AKCJI „PRZEDSZKOLE W RUCHU” W ZWIĄZKU Z TYM BARDZO PROSIMY O ZAPOZNANIE SIĘ Z REGULAMINEM AKCJI I ZADANIAMI
Minister Edukacji Narodowej przyznaje tytuł „Szkoła w Ruchu” szkołom albo „Przedszkole w Ruchu” przedszkolom, które podejmą działania na rzecz aktywności fizycznej w następujących obszarach:
Zasady przyznawania tytułu:
Tytuł stanowi wyróżnienie dla szkół i przedszkoli, które w istotny sposób przyczyniają się do promowania w swoim środowisku aktywności fizycznej.
Tytuł może być przyznany szkołom i przedszkolom, które wezmą udział w Akcji „Ćwiczyć każdy może” i spełnią wymagane kryteria.
Organizatorem akcji jest Ministerstwo Edukacji Narodowej. Organem wspierającym akcję jest Ośrodek Rozwoju Edukacji.
Aby otrzymać tytuł SwR albo PwR, szkoła/przedszkole musi spełnić i udokumentować trzy z podanych poniżej zadań.
Wśród zadań obowiązkowo musi znaleźć się zadanie z obszaru nr 1
Ruch w szkole/przedszkolu
· Wychowanie fizyczne – zajęcia edukacyjne (szkoła)/ zajęcia organizowane w ramach podstawy programowej wychowania przedszkolnego (przedszkole) (obszar nr 1)
Zadanie dla nauczycieli wychowania fizycznego i nauczycieli edukacji przedszkolnej: Przekazanie udokumentowanych przykładów dobrych praktyk szkoły lub przedszkola związanych z aktywnością fizyczną społeczności szkolnej/przedszkolnej, które dowodzą, że lekcje WF/aktywne zajęcia wychowania przedszkolnego mogą być ciekawe i atrakcyjne; napisanie dwóch scenariuszy zajęć WF/aktywnych zajęć wychowania przedszkolnego (foto, wideo, opis, scenariusz zajęć).
· Edukacja zdrowotna (obszar nr 3)
Zadanie dla nauczycieli wychowania fizycznego i nauczycieli edukacji przedszkolnej: Napisanie dwóch scenariuszy zajęć dotyczących roli aktywności ruchowej w życiu, wraz z dokumentacją foto/wideo z ich realizacji na lekcji wychowania fizycznego/aktywnych zajęciach wychowania przedszkolnego;
· Kwalifikacje i doskonalenie nauczycieli (obszar nr4)
Zadanie dla nauczycieli wychowania fizycznego i nauczycieli edukacji przedszkolnej: Udział nauczycieli wychowania fizycznego i wychowawców edukacji przedszkolnej w planowanych szkoleniach placówek doskonalenia nauczycieli (PDN) i ośrodków doskonalenia nauczycieli (ODN) o tematyce zdrowotnej/ruchowej;
Ruch poza szkołą/przedszkolem
· Zajęcia zorganizowane (obszar nr 6)
Zadanie skierowane do szkół i przedszkoli współpracujących z placówkami wychowania przedszkolnego lub: bibliotekami, domami kultury, związkami harcerskimi, związkami sportowymi, organizacjami pozarządowymi (za pośrednictwem szkól i przedszkoli): Zorganizowanie i przeprowadzenie konkursu dla dzieci i młodzieży z zakresu aktywnego trybu życia, bezpieczeństwa lub zdrowia;
· Zajęcia niezorganizowane (obszar nr 7)
Zadanie dla nauczycieli wychowania fizycznego i nauczycieli wychowania przedszkolnego: indywidualne wsparcie nauczycieli wychowania fizycznego i nauczycieli wychowania przedszkolnego w celu zachęcenia uczniów i wychowanków do podejmowania aktywności fizycznej: odkrywamy pasje, zainteresowania i talenty (dokumentacja foto/wideo, opis);
· Aktywność w gronie rodziny (obszar nr 8)
Zadanie dla nauczycieli wychowania fizycznego i nauczycieli edukacji przedszkolnej i/lub dyrektorów szkół i przedszkoli: Zorganizowanie imprezy z udziałem najbliższych członków rodziny uczniów, np. Rodzinnego Dnia Sportu, Aktywnego Dnia Babci i Dziadka w szkole/przedszkolu itp;
Ćwiczenia sprawności ruchowej są bardzo ważnym elementem terapeutycznym. Bowiem poprzez różnego rodzaju aktywność ruchową dziecko wzbogaca swoje coraz to nowe umiejętności.
Głównym założeniem programu jest zwrócenie uwagi między innymi na:
- uświadomienie dzieciom, że ruch to nie tylko obowiązkowe zajęcia WF, lecz każda aktywność fizyczna, podejmowana w ciągu dnia;
- konieczność zaplanowania w ciągu dnia czasu na naukę oraz czasu na aktywny wypoczynek, w celu zachowania zdrowego i higienicznego trybu życia;
- związek między aktywnością fizyczną i zdrowym odżywianiem, a zdrowiem, dobrą kondycją i dobrym samopoczuciem;
- uświadomienie uczniom, że aktywny tryb życia jest drogą do osiągania życiowych sukcesów, pozwala zwiększyć wiarę w siebie i we własne możliwości;
- podkreślenie roli nauczycieli wychowania fizycznego jako ważnych animatorów życia szkolnego oraz ich roli w procesie edukacji zdrowotnej i wychowania młodych ludzi.
Nasze przedszkole promuje zdrowy styl życia oraz dba o prawidłowy rozwój dziecka.
W naszym przedszkolu:
1. Organizujemy ciekawe zabawy i zajęcia ruchowe.
2. Angażujemy całą społeczność przedszkola do zabaw, ćwiczeń ruchowych, wspólnych tańców.
3. Prowadzimy zajęcia edukacyjne promujące zdrowe odżywianie.
4. Współpracujemy z instytucjami lokalnymi: PROVITA, biblioteka, Ośrodek Zdrowia w Trzebieniu.
5. Realizujemy programy: „Mamo, tato wolę wodę”, Czyste powietrze wokół nas”.
6. Organizujemy spotkania z fizjoterapeutką, rehabilitantką, pielęgniarką, instruktorem fitness.
RUCH W PRZEDSZKOLU (Obszar 1)
Scenariusz ćwiczeń gimnastycznych
z wykorzystaniem gazet
Zespół Szkolno – Przedszkolny w Trzebieniu
Grupa wiekowa: 5-6 latki
Cele ogólne:
- rozwijanie ekspresji ruchowej,
- rozwijanie umiejętności reagowania na sygnał,
- wyrabianie płynności ruchu,
- rozwijanie świadomości własnego ciała
Cele operacyjne:
Dziecko:
- nabywa sprawności i poznaje możliwości swojego ciała
- uważnie słucha poleceń nauczyciela
- poprawnie wykorzystuje gazetę do ćwiczeń gimnastycznych
- jest sprawne ruchowo
- samodzielnie wykonuje ćwiczenia ruchowe
Pomoce: gazety, tamburyn, bębenek, nagrania piosenek, Kolekcja przedszkolaka - Wybór zabaw
Cześć wstępna:
1. 1. Zabawa organizacyjno – porządkowa.
Dzieci biegają po sali w dowolnym kierunku między rozłożonymi gazetami. Na hasło nauczyciela zatrzymują się i podnoszą gazetę.
2. 2. Wiatr – ćwiczenia oddechowe.
Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym i trzymają gazetę na wysokości twarzy. Na hasło: Wieje łagodny wietrzyk delikatnie dmuchają, wprowadzając gazetę w ruch. Na hasło: Wichura dzieci dmuchają bardzo mocno w gazetę.
3. 3. Parasol – ćwiczenia równowagi.
Dzieci w dowolny sposób maszerują po sali. Na hasło: Pada deszcz! wszystkie dzieci stają na jednej nodze, a gazetę trzymają oburącz nad głową, naśladując parasolkę.
Część główna:
1. 1. Stań na gazecie – zabawa orientacyjno – porządkowa.
Dzieci biegają po sali w rytm uderzeń tamburynu. Na hasło: Stań na gazecie; każde dziecko staje na swoją gazetę, tak aby ich stopy nie wychodziły poza nią. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.
2. 2. Wymachy
Dziecko staje w rozkroku, trzymając oburącz gazetę i wykonuje wymachy gazetą w tył i w przód. Po kilku ruchach prostuje się i delikatnie, nad głową potrząsa gazetą.
3. Za kulą – ćwiczenia dużych grup mięśniowych.
Dzieci czołgają się wzdłuż sali, goniąc rzucaną przed siebie oburącz papierową kulkę.
4. Dzieci w klęku podpartym układają dłonie na gazecie, palce skierowane do wewnątrz przy zgiętych w łokciach rękach, pochylają się w przód, dotykają brodą gazety, następnie powracają do pozycji wyjściowej.
5. 5. Dzieci w leżeniu przodem, unoszą rękoma gazetę, trzymając za końce, następnie dmuchają na gazetę i wprowadzają ją w ruch.
6. 6. Dzieci kładą gazetę na podłodze, zwijają ją w rulon następnie przeskakuje przez nią bokiem z jednej strony na drugą, od jednego do drugiego końca.
7. 7. Dzieci w staniu, trzymają rulon za końce z przodu, przekładają nogi przez rulon, wytrzymują w staniu jednonóż, wykonując dowolne ruchy uniesioną nogą, a następnie tą samą drogą przechodzą do pozycji wyjściowej (ćwiczenie wykonujemy prawą i lewą nogą na zmianę).
8. 8. Dzieci gniotą gazetę tak, aby powstała kulka (piłeczka) – następnie podrzucają i chwytają kulki w miejscu, w chodzie, w biegu, rzucają i chwytają z dodatkowym zadaniem, np. wykonanie obrotu itp.
9. 9. Dzieci w leżeniu przodem przetaczanie kulki z ręki do ręki.
10. 10. Przełóż kulę pod kolanem – ćwiczenie równowagi – dzieci stoją obunóż, trzymając w jednym ręku papierową kulę. Na hasło: Przełóż kulę pod kolanem stają na jednej nodze i przekładają papierową kulę pod kolanem uniesionej i zgiętej nogi.
11. 11.Wyścigi szeregów – dzieci ustawiają się w dwóch szeregach, wkładają papierowe kulki między kolana. Na sygnał zamieniają się miejscami, skacząc obunóż. Wygrywa szereg, którego uczestnicy pierwsi ukończyli wyścig i nikt w czasie skoków nie zgubił kulki.
Część końcowa:
1. 1. Połóż papierową kulę za głowę – ćwiczenia dużych grup mięśniowych.
Dzieci, leżąc tyłem, z nogami ugiętymi w kolanach trzymają stopami papierową kulę. Na hasło: Połóż kulę za głowę przechodzą do leżenia przewrotnego i kładą kulę jak najdalej za głową. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.
2. 2. Pada śnieg – ćwiczenia oddechowe.
Dzieci siedząc w siadzie skrzyżnym, rozkładają, a następnie rozdzierają na małe kawałki papierową kulę. Każdy udarty skrawek gazety kładą na dłoni i zdmuchują go. Unoszące się kawałki gazet to w zabawie spadające płatki śniegu.
3. Czynności porządkowe: posprzątanie kawałków gazet, omówienie zajęć, ocena aktywności i inicjatywy twórczej dzieci.
Więcej zdjęć w albumie fotograficznym
http://sptrzebien.edupage.org/text/?text=teachers/-22&subpage=1&
RUCH W PRZEDSZKOLU (OBSZAR NR 1)
Scenariusz ćwiczeń gimnastycznych
z wykorzystaniem woreczków, lasek, ławeczki gimnastycznej, szarf, piłek
Zespół Szkolno – Przedszkolny w Trzebieniu
Grupa wiekowa: 5-6 latki
Temat zajęcia: Rozwijanie sprawności ruchowej poprzez zabawy i ćwiczenia gimnastyczne z użyciem woreczków, lasek gimnastycznych, ławki gimnastycznej, szarf, piłek
Cele ogólne:
- kształtowanie prawidłowej postawy przez ćwiczenia gimnastyczne
- wyrabianie płynności ruchów- odkrywanie swoich możliwości
Cele operacyjne:
Dziecko:
- starannie i prawidłowo wykonuje ćwiczenia
- jest sprawne ruchowo
- odczuwa radość płynącą z zabawy
- doskonali cechy motoryki: zwinność, szybkość, siłę, płynność ruchów
- wykonuje różne ruchy i elementy ćwiczeń z zachowaniem ogólnych zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas zabaw i ćwiczeń ruchowych
Pomoce: woreczki, tamburyn, laski gimnastyczne, piłki, szarfy, Kolekcja przedszkolaka - Wybór zabaw
FO FORMA PRACY :
- zajęcia zorganizowane z całą grupąCzęść wstępna:
(pomoce: woreczki, tamburyn)
1. Powitanie i podanie dzieciom tematu zajęć.
2. Stań na kamieniu – ćwiczenia stóp. Dzieci biegają w rytm uderzeń tamburynu. Na hasło: Stań na kamieniu – stają na jakimkolwiek woreczku, starając się go zakryć stopami. Po chwili kontynuują ćwiczenie. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.
3. Kto wyżej rzuci? – ćwiczenia mięśni brzucha i stóp. Dzieci w siadzie skulnym, z rękoma opartymi z tyłu o podłogę, chwytają stopami woreczek i podrzucają go jak najwyżej. Ćwiczenie trwa około dwóch minut.
4. Huśtawka – ćwiczenia oddechowe. Dzieci w leżeniu tyłem z ułożonym na brzuchu woreczkiem, ręce ugięte pod głową. Głęboko oddychają, aby leżący na brzuchu woreczek unosił się i opadał.
Część główna:
(pomoce: ławki gimnastyczne, tamburyn)
1. Znajdź sobie parę – zabawa orientacyjno – porządkowa. Dzieci biegają po sali w rytm uderzeń tamburynu. Na hasło: Znajdź sobie parę dobierają się parami.
2. Nauczyciel ustawia wzdłuż sali dwie ławeczki gimnastyczne. Nauczyciel wybiera dwie drużyny, które ustawiają się za ławeczkami.
- Przejście po ławeczkach – ćwiczenie równowagi. Dzieci przechodzą po ławeczce, dla lepszego utrzymania równowagi rozkładają ręce na boki.
- Przechodzenie na czworaka po ławeczce – ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Dzieci przechodzą na czworaka po ławeczce, trzymając mocno rękoma jej brzegi.
- Na gałęzi - ćwiczenia stóp. Dzieci, stojąc bokiem na ławeczce,przesuwają się wzdłuż niej.
- Przejazd po ławeczce przodem – ćwiczenia dużych grup mięśniowych. Dzieci w leżeniu przodem wykonują ślizg po ławeczce.
- Przechodzenie na palcach z ławeczką między nogami – ćwiczenia wyprostne. Dzieci we wspięciu się na palcach, w rozkroku, z rękoma ułożonymi w „skrzydełka” przechodzą tak, aby nie dotknąć do znajdującej się między nogami ławeczki.
(pomoce: laski gimnastyczne, tamburyn)
3. Tęcza – ćwiczenie wyprostne. Dzieci, siedząc w siadzie skrzyżnym, unoszą laskę trzymaną rękoma za końce i wykonują skłony tułowia w bok, zakreślając kształt tęczy. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.
4. Unieś laskę nad podłogę – cwiczenia mięśni grzbietu. Dzieci w leżeniu przodem trzymają rękoma końce laski. Na hasło: Unieś laskę nad podłogę unoszą laskę i próbują wytrzymać w tej pozycji określony przez nauczyciela czas.
5. Wysoko kolana – ćwiczenie stóp. Dzieci chodzą w wysokim wspięciu na palcach, omijając leżące laski.
(pomoce: piłki)
6. Podaj piłkę nad głową – cwiczenia dużych grup mięśniowych. Nauczyciel wybiera drużyny. Dzieci z obu drużyn stoją w lekkim rozkroku, na hasło: Podaj piłkę nad głową ćwiczenie rozpoczyna dziecko stojące na początku rzędu. Wykonując skłon tułowia w tył, wyprostowanymi w łokciach rękoma przekazuje piłkę dziecku stojącemu za nim.
7. Przeplatanka - cwiczenia dużych grup mięśniowych. Dzieci stoją w rozkroku, pochylają się do przodu i turlają piłkę na zmianę wokół jednej i drugiej nogi.
Część końcowa:
(pomoce: szarfy dla każdego dziecka)
1. Rowerek – ćwiczenie mięśni brzucha i stóp. Dzieci w siadzie skulnym z rękoma opartymi z tyłu o podłogę. Końce szarfy trzymają palcami stóp. Na hasło: Jedziemy na rowerze wykonują nogami ruchy okrężne, jak przy pedałowaniu na rowerze. Podczas wykonywania ćwiczeń starają się nie opuścić szarfy.
2. Ptaszki do gniazd – zabawa bieżna. Dzieci robią z szarfy gniazdka i siadają w środku w siadzie skrzyżnym ze „skrzydełkami”. Na hasło: Ptaszki fruwają biegają po sali, omijając szarfy. Na hasło: Ptaszki do gniazd – siadają w środku najbliższej szarfy. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.
3. Dzieci układają szarfy wzdłuż jedną za drugą. „Przejdź po linie” – ćwiczenia równowagi. Dzieci przechodzą po ułożonych wzdłuż sali szarfach, starając się, aby całe stopy (palce i pięty) dotykały szarfy.
4. Czynności porządkowe: odłożenie rzeczy na swoje miejsce, omówienie zajęć, ocena aktywności i inicjatywy twórczej dzieci. Powrót do sali przedszkolnej.
Więcej zdjęć w albumie fotograficznym
http://sptrzebien.edupage.org/text/?text=teachers/-22&subpage=1&
Ruch poza szkołą/przedszkolem
ZAJĘCIA ZORGANIZOWANE (OBSZAR NR 6)
Dnia 11 marca 2014r. we współpracy z biblioteką szkolną, wśród dzieci 5-6 letnich został przeprowadzony konkurs z zakresu zdrowego odżywiania. W konkursie brały udział dwie drużyny – stokrotek i tulipanów.
Konkurs przeprowadziła pani Jolanta Jung. Tematem konkursu było „Zdrowie na wesoło – co wiemy o zdrowym odżywianiu?”. Cel jaki sobie postawiłyśmy to kształtowanie postawy prozdrowotnej oraz zachęcenie dzieci do zdrowego stylu życia.
Na początku konkursu dzieci zostały zapoznane z tematem i przebiegiem konkursu oraz z punktacją. Następnie konkurs został rozpoczęty. Dzieci nie miały problemów z zadaniami jakie przygotowała pani bibliotekarka. Szybko i bezbłędnie rozwiązywały zadania. Przedszkolaki zmierzyły się z pytaniami, które dotyczyły zdrowej żywności, mianowicie jednym z zadań było ułożenie obrazka „jabłka” w jedną całość tylko ze zdrowych produktów, świetnie radziły sobie z rymowankami, zagadkami, zagadkami smakowymi (przedstawiciel drużyny z zakrytymi oczami miał rozpoznać degustowany produkt. Dalej odbyły się konkursy „Kto pierwszy wypije sok marchewkowy?”, „Kto pierwszy zje marchewkę?”. Emocje były ogromne, drużyny dopingowały swoim przedstawicielom. Na koniec odbył się wesoły konkurs, w którym drużyny po wylosowaniu pytań musiały wybrać jedną z trzech odpowiedzi.
Po zakończeniu konkursu jury podliczyło punkty i wyłoniło zwycięzców. Wyniki były wyrównane. Na koniec prowadząca wręczyła uczestnikom dyplomy i rozdała nagrody. Wszystkim biorącym udział w konkursie gratulujemy wiedzy o zdrowej żywności.
Następnego dnia w sali przedszkolnej dzieci miały okazję wykonać smaczne, zdrowe kanapki. Przygotowanie kanapek przyniosło wiele radości, dzieci wykazały się ogromną pomysłowością. Wszystkim kanapki bardzo smakowały.
Więcej zdjęć w albumie fotograficznym.
http://sptrzebien.edupage.org/text/?text=teachers/-22&subpage=1&
Aktywność w gronie rodziny (obszar nr 8)
Dnia 11.02.2014r. odbyło się spotkanie z cyklu „Prawidłowy rozwój przedszkolaka” dla rodziców dzieci oddziału przedszkolnego.
Tematem spotkania była „Profilaktyka wad postawy”. Spotkanie rozpoczęto wykładem, który przeprowadziła mgr fizjoterapii pani Anna Garwolińska-przedstawicielka z PROVITY. Po wykładzie rodzice skorzystali z okazji zadania wielu pytań pani Ani Garwolińskiej na nurtujące ich w tym temacie problemy. Następnie dzieci wraz z rodzicami udali się do sali gimnastycznej, gdzie wzięli udział w profilaktycznych ćwiczeniach przeciw płaskostopiu i koślawości stóp zaproponowanych przez panią fizjoterapeutkę. Ćwiczenia cieszyły się dużym zainteresowaniem rodziców i dużym zaangażowaniem dzieci. Spotkanie zakończyło się obejrzeniem filmu pt. „Jedzenie dla dzieci”, z którego rodzice dowiedzieli się, jak przygotować pełnowartościowe śniadanie dla swoich pociech i jaki to ma wpływ na ich dalszy rozwój.
Po spotkaniu wszyscy uznali, że nie był to stracony czas, a tego typu spotkania są bardzo potrzebne w trosce o prawidłowy rozwój dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
Więcej zdjęć w albumie fotograficznym.
http://sptrzebien.edupage.org/text/?text=teachers/-22&subpage=1&
W tym celu odwiedziła nas telewizja, film można obejrzec na stronie (link)
http://www.azartsat.pl/wiadomosci/wady-postawy-u-dzieci
Dnia 12.03.2014r. w ramach akcji „Ćwiczyć każdy może” zaprosiliśmy instruktora fitness pana Artura Michułkę, celem przeprowadzenia zajęć ruchowych w gronie rodzinnym. W zajęciach brały udział dzieci z grupy 3-4 latków i 5-6 latków wraz z rodzicami. Dzieci były szczęśliwe, że mogły ćwiczyć z rodzicami. Pan Artur, który prowadził zajęcia zadbał o wspaniałą integrację wszystkich rodziców i dzieci. Ćwiczenia cieszyły się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem wśród uczestników.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH DLA DZIECI 3-4 oraz 5-6 LETNICH I ICH RODZICÓW
Temat : Wiosenne zabawy – zestaw zabaw ruchowych usprawniających cały organizm
Prowadzący – Artur Michułka- instruktor fitness
Cele:
1. Zaspokajanie potrzeby ruchu w sposób kontrolowany i akceptowany społecznie
2. Kształtowanie cech motorycznych poprzez zabawy ruchowe
3. Wyzwalanie radości wspólnej zabawy z rodzicami
4. Kształtowanie wyobraźni
5. Odreagowanie napięć i negatywnych emocji
Metody:
1. Czynne- pokazywanie własną osobą odpowiednich zachowań i ćwiczeń
2. Percepcyjne- obserwacja ćwiczących przez prowadzącego i odwrotnie
3. Słowne- objaśnienia i instrukcje
4. Zabawowa-naśladowcza
Forma pracy -grupowa
Środki dydaktyczne – odtwarzacz CD z muzyka rytmiczną , materace do ćwiczeń
Przebieg zajęć :
Przywitanie z dziećmi i ich rodzicami ,przedstawienie się.
1. Krótka informacja mająca na celu zachęcenie dzieci i ich rodziców do ćwiczeń i aktywnego spędzania wspólnego czasu
2. Rozgrzewka- „Kurczaczki” - ćwiczenie w formie zabawy – instruktor wykonuje ruchy skaczących kurczaczków( kurczaczki skaczą na paluszkach, machają skrzydełkami )- grupa naśladuje zachowanie prowadzącego -ćwiczenie rozgrzewa mięśnie, przygotowuje organizm do zajęć -czas 2 minuty
3. „Powitanie bocianów”- dziecko i rodzic stają naprzeciwko siebie , podają sobie ręce pochylając się do przodu i wysuwając do tyłu przeciwległa nogę (stanie na jednej nodze) -ćwiczenie uczące równowagi i zaufania do rodzica (dziecko wie, że rodzic je przytrzyma) powtarzamy na obie ręce
4. „Bociany spacerujące po łące ”ćwiczenie rozciągające i wzmacniające mięśnie kończyn dolnych – instruktor naśladuje chód bociana ( uniesienie nogi w górę ,w szerokim rozkroku z pochyleniem ciała do przodu ) -trzy serie kroków wzdłuż sali gimnastycznej
5. „Bocian szuka żab”- ćwiczenie j.w , ruchy stają się szybsze , powtarzamy trzy serie kroków wzdłuż sali gimnastycznej
6. „Uciekające żabki ”- instruktor pokazuje skoki żaby , postawa w szerokim rozkroku, nogi ugięte w kolanach ,lekki przysiad , tempo początkowo wolne, potem ''ucieczka żab” przyspiesza -grupa naśladuje prowadzącego -czas 1-2 minuty
7. Ćwiczenia w pozycji leżącej -na materacu –
• „Brzuszki”- rodzic leży na plecach z ugiętymi nogami w stawie kolanowym, stopy dotykają podłoża ,dziecko siedzi na jego stopach, rodzic unosi górną część tułowia do góry z rękoma wysuniętymi w górę , powtarzamy trzy razy i następuje zmiana , dziecko się kładzie na podłodze i wykonuje analogiczne ćwiczenie- ma to na celu wzmocnienie mięśni brzucha i kręgosłupa
• „Świeca”- rodzic leży na plecach , nogi w górze, pod kątem 90 stopni do podłoża , dziecko przytrzymuje rodzica za kolana , rodzic unosi biodra w górę , powtarzamy trzy razy , następuje zmiana , dziecko wykonuje analogiczne ćwiczenie - ćwiczenie ma na celu wzmocnienie dolnego odcinka kręgosłupa i mięśni podbrzusza .
1. Powtórzenie całości w rytmie muzyki -wesoła zabawa -ma to na celu zachęcenie rodziców do zabawy z dziećmi w rytm muzyki, rozwijającej poczucie rytmu i pomagającej nawiązać więź z dzieckiem w miłej i wesołej atmosferze.
„Wyciszenie” -ćwiczenie relaksujące , kończące zajęcia- grupa leży na materacach ,w pozycji na plecach , przyciągając kolana ,jak najbliżej klatki piersiowej, obejmując je rękoma , oddech powolny, głęboki – ćwiczenie rozluźniające mięśnie , relaksujące
Zakończenie – podziękowanie rodzicom i dzieciom za wspólne zajęcia, zachęcenie do kontynuowania zabawy w domu
Więcej zdjęć w albumie fotograficznym
http://sptrzebien.edupage.org/text/?text=teachers/-22&subpage=1&